Сегодня 25.06.17, Вс 11:50
Перем. облачность

24°C

Кировоград

Перем. облачность

step up logo



Поиск 

Четверг, 16 Февраль 2017 13:06
ЧЕРЕЗ НЕДОСКОНАЛІСТЬ ЗАКОНІВ ФОПИ ЗМУШЕНІ ЗАЧИНЯТИСЬ. ЧОМУ ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ?
За статистикою, кількість таких ФОПів, які припинили діяльність лише з кінця грудня 2016 року по Україні, складає більше 230 тисяч. І хоча після цього відкрилось їх теж чимало, небезпечна тенденція в суспільстві має місце.
 
Нагадаємо, що у грудні  минулого року Верховна  Рада України прийняла зміни до  пункту 2  частини 1 статті  7  Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якими зобов’язала  фізичних осіб-підприємців (далі ФОП) сплачувати єдиний соціальний внесок  (далі ЄСВ)  при неотриманні доходу у звітному році або окремому місяці звітного року. Іншими словами, якщо ФОП  діяльність не здійснює, але сплачує мінімальний ЄСВ, тобто 704 грн. щомісячно.
 
Такі зміни спонукали ФОП, які фактично  не працювали, і напевно тих, хто працював, але приховував ці фактичні обставини, - звертатися до державного реєстратора, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з заявами про внесення до Державного реєстру запису про  припинення підприємницької діяльності ФОП.  
 
Саме через це відбулись такі масові звернення були в останні дні грудні 2016 року.
 
Взагалі, припинення ФОП у державного реєстратора здійснюється в день подачі заяви,  і у ФОП  зникає зобов’язання  сплачувати ЄСВ.
 
Про припинення ФОП державний реєстратор у день державної реєстрації припинення  повідомляє електронними засобами  податковий орган, де зареєстрований ФОП.
 
Здається, питання вирішено, але залишається  реєстрація ФОП в податковому органі. І тут виникає багато проблем, запитань,  ходінь по кабінетах, можливо наймання  спеціалістів для «розбірок»  з податковою і, звісно, витрачання грошей  на ці проблеми.
 
Якщо заглибитись…
 
Хто в цій ситуації правий, і як це врегульовано  законодавством України, потрібно визначитися. Необхідно зазначити, що такої простоти щодо припинення ФОП декілька років тому не було, існувала так ж тяганина, як і в податковій,  але коли можновладці захотіли, то прийняли справедливий Закон.
 
Для цього  без звернення до Податкового кодексу України (далі ПКУ  не обійтися.
Стаття 67  ПКУ називається – «Підстави та порядок зняття  з обліку у контролюючих органах  юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб».   (Довідка – відповідно до норм ПКУ до самозайнятих осіб віднесено в тому числі і ФОП.)
 
В цій статті написані такі норми, правила:
 
67.1. Підставами для зняття з обліку у контролюючих органах юридичної особи, її відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб є:
 
67.1.1. повідомлення чи документальне підтвердження державного реєстратора чи іншого органу державної реєстрації про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, закриття відокремленого підрозділу юридичної особи;
Тут необхідно звернути увагу на слово «Підставами», його можливо тлумачити неоднозначно,  наприклад, негайне зняття з обліку,  або як початок  дій  для зняття з обліку. Посадові особи податкового органу ідуть другим шляхом.  На мою думку, тут мають бути зміни.
 
Посадові особи податкового органу не виконують вимог наведених норм, а розповідають, що їм потрібно перевірити  відсутність заборгованості  по сплаті податків, інших платежів, вимагають надати  документи для проведення документальної перевірки та написати заяву про проведення такої перевірки, що можуть посилатися на наказ Міністерства фінансів України № 1588.
 
Написати  добровільно заяву про проведення документальної перевірки  можна, але  надати документи, які вимагаються для перевірки, майже неможливо, а коли такі документи навіть  надані то  очікування перевірки буде довгим. 
Норми Податкового кодексу України надають право керівнику податкової прийняти самостійне  рішення,  за певних умов, про проведення чи не проведення перевірки.  Але  цей державний орган фактично іде шляхом створення побільше проблем для людей, така їх сутність.
 
З наведених норм ПКУ зрозуміло, що працівники податкового органу діють в супереч законодавчих приписів, і така протиправність підтверджується ще  правилами  наказу № 1588,  цитую зміст, - «
 
11.12. Зняття з обліку фізичної особи - підприємця як платника податків здійснюється в порядку, визначеному пунктами 11.1 - 11.11 цього розділу, з урахуванням таких особливостей: 
 
11.11. Зняття з обліку платників податків в органах державної податкової служби здійснюється у такому порядку. 11.11.1. Щодо платників податків, державна реєстрація припинення яких здійснюється згідно з Законом, підставою для зняття їх з обліку в органах державної податкової служби є надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. Дата зняття з обліку відповідає даті закриття останньої картки особових рахунків платника податків або даті отримання повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення платника податків у разі, якщо на момент отримання такого повідомлення були закриті всі картки особових рахунків такого платника податків.».
 
Наказ є об’ємним документом і пересічній людині зрозуміти його важко. В ньому одночасно врегульовано питання  зняття з обліку юридичних осіб за різних обставин (добровільне рішення засновників, банкрутство, реорганізація та інше)  і ФОП, що робить його складним.
 
Очевидно, що необхідно прийняти окремий нормативний документ стосовно ФОП,  це обґрунтовується різною відповідальність  засновників юридичних  осіб та ФОП. 
 
Так, відповідно до норм  Цивільного кодексу України (стаття 52)  фізична особа-підприємець несе цивільно-правову відповідальність, як звичайна фізична особа,   усім своїм майном, в тому числі і спільною сумісною власністю подружжя, за зобов’язаннями, що виникли під час діяльності як ФОП.  А засновники юридичних осіб (фізичні особи) такої відповідальності не мають.
 
Іншими словами, якщо у ФОП залишилася заборгованість по податках, чи перед контрагентами,  навіть після зняття з обліку у податковому органі, то її можна стягнути через судове рішення арештом  та продажем   майна (телевізора, машини, хати). 
Який висновок можна зробити?  Посадові особи органів державної влади  діють з користю для себе, а не  для  людей,  - конституційний принцип, що людина є найвищою соціальною цінністю, для них, очевидно, є  тільки звуком.
 
 
Що робити? Боротися за свої права – знаннями. Вибирати  до виборних органів державної влади, місцевого самоврядування  чесних, професійних людей, а не тих,  хто роздає подачки та обіцяє солодке.
 
Володимир Підопригора
юрист ГО «Життя без корупції»
 
Прочитано 2156 раз
  • Печать
  • Оцените материал
    (1 Голосовать)

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

  1. Новое
  2. Популярное
  3. Случайное

Архив Материалов

« Июнь 2017 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Реклама на сайте

В каких сферах Вы сталкиваетесь с проявлением коррупции

судебные и правоохранительные системы - 47.1%
инфраструктура бизнес - 31.4%
вузы и больницы - 21.6%

Всего голосов:: 51
Голосование по этому опросу закончилось в: Август 31, 2015

Интересные Мысли

Ошибка: Нет статей для вывода на экран